Business VOLTIN BLOG

Národní divadlo využívá fotovoltaiku i tepelné čerpadlo

Jak efektivně vytopit tak velký prostor, jakým je divadlo? V Národním divadle se k tomu využívá teplo z diváků i zářicích reflektorů. Provoz divadla také obstarává fotovoltaická elektrárna nebo tepelná čerpadla. Jak výkonná je elektrárna na střeše Národního divadla? A jak tato řešení pomáhají ušetřit peníze? Odpovědi najdete v článku.

Solární panely na Národním divadle v Praze

Sedíte v hledišti a vytápíte sál. Národní divadlo využívá fotovoltaiku i teplo z diváků a reflektorů

Jak efektivně vytopit tak velký prostor, jakým je divadlo? V Národním divadle se k tomu využívá teplo z diváků i zářicích reflektorů. Provoz divadla také obstarává fotovoltaická elektrárna nebo tepelná čerpadla. Jak výkonná je elektrárna na střeše Národního divadla? A jak tato řešení pomáhají ušetřit peníze? Odpovědi najdete v článku.

V Národním divadle byla provedena rekuperace. Ta teď umožňuje teplo vyzářené z reflektorů i lidí použít zpět k vytápění. Odváděný vzduch projde přes výměníky, kde nechá část předehřátého vzduchu. Ten pak jde zpět k divákům. A to všechno během představení, aniž by to samozřejmě divák jakkoli poznal.

Dříve se toto teplo bezezbytku odvádělo do venkovního prostředí. Pomocí tohoto systému zpětného získávání tepla získáme část tepla zpět. Čerstvý vzduch pak slouží pro větrání hlediště nebo šaten,“ vysvětluje Jan Míka z technickoprovozní správy.

Kolem diváků jsou také rozmístěny čidla na oxid uhličitý a pomocí speciálních algoritmů pak zajišťují kvalitu vzduchu v sále. „Nemusíme to zařízení provozovat na plný výkon, ale třeba jen na 50 až 60 procent. Zkrátka podle aktuální potřeby,“ dodává Míka.

VOLTIN: Solární elektrárny na klíč

Fotovoltaika i tepelné čerpadlo

Střecha provozní budovy Národního divadla je plná fotovoltaických panelů. Ty se nacházejí i na protější Nové scéně. Panely jsou integrovány do skladby ploché střechy. „Elektrárna není příliš velká, zajišťuje přibližně jedno procento roční spotřeby,“ vysvětluje Jan Míka. Ta by nicméně mohla pokrýt běžnou spotřebu pěti až deseti domácností.

V kotelně Národního divadla je umístěno malé tepelné čerpadlo, které slouží pro získávání tepla z hydraulického oleje. Hydraulický systém řídí oponu, výměnu kulis i přemisťování divadelních scén. Při jeho činnosti se zahřívá olej, který se musí chladit. Dříve k tomu Národní divadlo používalo pitnou vodu, která pak končila v kanálech.

Orientace na udržitelnost

Díky malému tepelnému čerpadlu je chlazení hydraulického oleje podle Jana Míky mnohem šetrnější: „Teplo, které získáme, využíváme pro předehřev teplé užitkové vody. Nemusíme vodu ohřívat jen plynem. Ale přináší to úspory i ve spotřebě pitné vody. Protože to bylo nemalé množství peněz. Ročně ušetříme 16 bazénů plných vody.

Kromě malého tepelného čerpadla má ale Národní divadlo ještě jedno velké, které využívá vodu z Vltavy. Teplo odčerpané z některých částí budov je následně možné využít pro vytápění jiných částí.

Severní fasáda je chladná, nesvítí tam slunce, musíme jí vytápět, ale jižní fasáda je osluněná, bez chlazení by tam bylo třeba i přes 30 stupňů. Proto musíme kanceláře a prostory na jižní fasádě chladit. Ušetříme čerpací práci, ušetříme odběr vltavské vody i plyn. Úspory jsou veliké,“ říká Jan Míka.

Národnímu divadlu se díky všem opatřením podaří ušetřit několik set tisíc korun ročně. Kromě toho ale divadlo plánuje šetřit i materiálem. Kvůli udržitelnosti třeba bude nově znovu využívat divadelní kostýmy a dekorace, které doteď po derniérách ležely ladem.

Jak vidíte, fotovoltaika je užitečná, dosažitelná a jedná se o investici, která se ve více směrech vyplatí. Potvrzují to i narůstající počty realizací solárních elektráren na rodinné domy, malé, střední, ale i ty největší průmyslové podniky. To vše navíc podpořeno vysokou státní dotaci, kterou znáte ještě před spuštěním realizace.

Jak ušetřit za elektřinu?

Solární elektrárny mají velký potenciál, který může významně přispět k výraznému snížení rodinného nebo firemního rozpočtu a menší závislosti na dodavatelích energií. Nejen, co se týká vzrůstajících cen, ale i v případě výpadků dodávek energií například po přírodních katastrofách. Obnovy dodávek energií po spadlém vedení často trvají v řádech dnů, když výrobní závod stojí jen pár hodin, může to způsobit nemalé ztráty. Tato rizika můžete pořízením solární elektrárny výrazně eliminovat.

Investujte do budoucnosti, pořiďte si solární elektrárnu na klíč, získejte státní dotaci až 205.000 Kč. Výrazně si snížíte náklady na elektřinu a svoji nemovitost zhodnotíte.

Kontaktujte společnost VOLTIN- experty na Fotovoltaické řešení, proberte Vaše možnosti a nechte si zaslat nezávaznou nabídku na vlastní solární elektrárnu pro Vaši firmu nebo na rodinný dům.

Vyplňte své kontaktní údaje, rádi Vám připravíme nezávaznou nabídku a probereme Vaše dotazy.

Zdroj: VOLTIN, https://www.facebook.com/VOLTIN.cz, Český rozhlas https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/technologie/narodni-divadlo-vyuziva-fotovoltaika-teplo-divaci-reflektory-vytapeni-salu_2303072017_elev

Klíčové pojmy: VOLTIN, Národní divadlo využívá fotovoltaiku i tepelné čerpadlo, Solární elektrárny pro firmy, domácnosti i státní instituce, Snižte si náklady firmy za elektřinu.
Nezávazná poptávka
VOLTIN BLOG: Robert Kolman
Robert Kolman
OK
Ověřený autor
Konzultace zdarma

Chci sjednat konzultaci s technikem zdarma

Projektant solární elektrárny

Chci sjednat konzultaci s technikem

Technik přijede, probereme vaše možnosti a sestavíme nabídku na míru

Odeslání souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Děkujeme! Vaši poptávku jsem přijali.
Oops! Něco se pokazilo při odesílání formuláře.
Close